Strona główna DOM Ogrzewanie domu Gazem? Czy to dobre i bezpieczne rozwiązanie?

Ogrzewanie domu Gazem? Czy to dobre i bezpieczne rozwiązanie?

Wady i zalety ogrzewania domu gazem…

Ogrzewanie domu gazem daje nam poczucie komfortu użytkowania, a ponadto jest przyjazne dla środowiska. Pomimo to część osób obawia się instalacji gazowej w domu, która będzie odpowiedzialna za ogrzewanie. Kwestia ta związana jest zazwyczaj z kosztami montażu oraz eksploatacji tego źródła energii. Do tego dochodzą pytania o bezpieczeństwo. Czy, aby na pewno warto mieć jednak wątpliwości przed tym coraz to bardziej powszechnym sposobem ogrzewania domu?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Pomimo że korzystanie z gazu, jako podstawowego źródła energii ma stosunkowo długą historię – to nadal część z nas podchodzi do tego zagadnienia nieufnie i ostrożnie. Wynika to często z braku wystarczającej wiedzy na ten temat. Wielu ludzi wprowadzających się do nowych domów i korzystających z tego rodzaju ogrzewania – chwali sobie bowiem to rozwiązanie.

Każda instalacja gazowa jest bezpieczna, jeśli jest poprawnie wykonana i użytkowana. Bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie przewodów przed korozją oraz właściwe wykonanie połączeń między rurami doprowadzającymi gaz do naszego domu. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia wentylacja. Prawidłowe, techniczne wykonanie instalacji gwarantuje nam bezpieczeństwo użytkowania gazu.

Jeżeli chcemy ogrzewać dom gazem mamy do dyspozycji dwie możliwości. Pierwsza z nich to podłączenie domu do najbliższej gazowej sieci zewnętrznej. Druga to korzystanie z gazu płynnego, który możemy przechowywać na własnej działce w specjalnym zbiorniku. Formalności dopełni zakład gazowy, który wystawi niezbędne dokumenty dla wykonanej w naszym domu instalacji.

Wady i zalety ogrzewania budynku gazem

Ogrzewanie domu gazem jest na pewno bardzo wygodne, ponieważ odbywa się bezobsługowo. Po uruchomieniu instalacji gazowej nie musimy się nią w zasadzie już zajmować. Interesują nas jedynie coroczne przeglądy kotła. Pracę wielofunkcyjnego urządzenia odpowiedzialnego za ogrzewanie – możemy sukcesywnie zaprogramować, wykorzystując zastosowaną w nim nowoczesną automatykę gazową. Wielofunkcyjne kotły gazowe mogą pracować zarówno dla potrzeb ogrzewania domu, jak i przygotowywać dla nas ciepłą wodę do codziennego użytkowania.

Przyszłością są zaawansowane układy hybrydowe, które mogą działać w połączeniu z układem solarnym lub pompą ciepła. Ogrzewanie domów gazem z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. To wygodna metoda, która nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Pomimo różnych wątpliwości – jest ona również tańsza, niż ogrzewanie zwykłym prądem. Przez znaczną część inwestorów i deweloperów budujących osiedla oraz domy jednorodzinne – to właśnie ogrzewanie gazowe jest domyślnym sposobem ogrzewania.

ogrzewanie domu gazem

Zaletą jest także możliwość najkorzystniejszego dla nas wyboru spośród kilku, różnych dostawców gazu. Jeśli zatem nasz dom jest usytuowany w optymalnym miejscu – nie będziemy mieć problemu z podłączeniem do sieci gazowej.

Oczywiście ogrzewanie budynku gazem, nie jest jednak rozwiązaniem idealnym, bez żadnych wad. Przede wszystkim jest kilka tańszych, lecz nie tak ekologicznych jak gaz paliw. Przykładem może być drewno albo tradycyjny węgiel. Nie są to jednak metody bezobsługowe i cieszące się mianem wygodnych i nowoczesnych.

Ogrzewanie gazowe domu wiąże się także na początku z dosyć wysokimi kosztami inwestycyjnymi, jakie musimy ponieść w związku z budową instalacji oraz podłączenia. Przeciwnicy ogrzewania gazowego wymieniają także wysokie rachunki za ogrzewanie w domach, które nie mają zapewnionej odpowiedniej, wysokiej izolacji termicznej.

Co do kosztów ogrzewania budynku gazem – warto pamiętać, że im bardziej energooszczędny i dobrze zaizolowany dom – tym mniejsze rachunki. Wszystko zależy także od intensywności ogrzewania oraz od wielkości domu i rodziny, która użytkuje budynek.

Wybór należy oczywiście do nas. Przed podjęciem ostatecznej decyzji – warto jednak zasięgnąć miarodajnej opinii wśród osób mających na co dzień styczność z ogrzewaniem gazowym. To rozwieje nasze wszelkie wątpliwości i da nam odpowiedź na nurtujące nas pytania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Musisz przeczytać:

Jak ugotować ryż na sypko?

Poznaj najlepszy przepis na przyrządzenie drinka "Krwawa Mary" (Bloody Mary). Zaskocz siebie i znajomych!

Jak zaadresować kopertę ? Jak zrobić to prawidłowo?

Adresowanie koperty - jak to zrobić ? Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zaadresować kopertę, aby wysłać list -...

Kurs na elektryka z uprawnieniami sep do 1kv

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zdobyć uprawnienia SEP do 1 kV Uprawnienia SEP to przepustka do awansu dla osób na...

Sprawdzenie auta przed kupnem – dlaczego warto zlecić je ekspertom?

Kupno nowego samochodu od jakiegoś czasu staje się coraz bardziej ryzykowne. Nieszczerość sprzedawców, ukryte wady i utajona wypadkowość pojazdów to tylko niektóre...

Olaplex – Jak go używać i czym właściwie jest

Poznaj definicję oraz przykłady (nie tylko literackie) kolokwializmów. Sprawdź!