Strona główna DOM Budowa domu szkieletowego - Dom w cenie mieszkania ?

Budowa domu szkieletowego – Dom w cenie mieszkania ?

Kto z nas nie marzy o swoim własnym domu?

Dla wielu jednak marzenie te może być możliwe do spełnienia, jedynie zapożyczając się w banku. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by wybudować się ograniczając koszty przedsięwzięcia do minimum. Nie oznacza to również, że postawiony obiekt, będzie odstraszał swoim wyglądem. Doskonałym tego przykładem są domy szkieletowe. Dlaczego warto w nie inwestować?

Domy szkieletowe – piękny dom, niewielkim kosztem

Stawiając dom murowany musimy się liczyć nie tylko z dużym nakładem wysiłku, czy czasu, ale i przede wszystkim pieniędzy. Zaplanowanie prac budowlanych może trwać nawet wiele tygodni, a sama budowa – nawet latami. Zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają od nas zabezpieczenia placu budowy oraz dostosowania się do nieprzyjaznej aury.Dom szkieletowy skandynawski - dom w cenie mieszkania

Doskonałym rozwiązaniem wszelkiego rodzaju problemów  tym związanych jest wybór domu szkieletowego. Postawienie tego typu budynku pomaga zaoszczędzić na czasie oraz wydatkach. Nie wymaga również dużego nakładu wysiłku – jego konstrukcja nośna jest prosta i szybka w budowie. Większość elementów powstaje w fabryce, a na miejscu składane są z pomocą dźwigu. Wynajem dźwigu możesz dobrać do swoich potrzeb lub zaufać profesjonalistom w tej dziedzinie. Ponadto wszystkie jego elementy są w 100% ekologiczne, dzięki czemu nie oddziałują na środowisko naturalne oraz zdrowie zamieszkującym w nim osób.

Domy szkieletowe – różnorodność wyboru

W związku z ogromnym zainteresowaniem domami tego typu, producenci oferują kilka modeli budynków szkieletowych. Na rynku dostępne są budowle w stylu:

  • skandynawskim – popularne na terenach Szwecji i Norwegii budowle szkieletowe, cały swój ciężar opierają na pionowych belkach, do których przymocowane są belki, odpowiedzialne za podtrzymywanie stropów. Dla wzmocnienia konstrukcji budynku stosuje się także tzw. legary. Cechą charakterystyczną domu wykonanego w stylu skandynawskim jest także sposób w jakim się go stawia. Wszelkie elementy konstrukcji budynku dostarczane są jako prefabrykaty. Oznacza to, że należy je samodzielnie ustawić – wedle załączonej instrukcji. Ogromną zaletą tak wykonanych budynków jest również ograniczone zużycie materiału budowlanego. Pojawiające się w konstrukcji budowli słupy korzystnie wpływają na zminimalizowanie ilości nadproży oraz oczepów. Bardzo często zamiast słupów międzyokiennych sięga się po usztywnienia w postaci płyt gipsowo-kartonowych, jakie montuje się od wewnętrznej strony budynku. Ponadto cieszą się one także wysokiej jakości izolacją termiczną. Wszystko dzięki wypełnieniu ścian wełną mineralną, która kumuluje ciepło w pomieszczeniach. Elewacja tego typu domu najczęściej wykonywana jest z materiałów takich jak: cegła okładzinowa, drewniana licówka lub tynku. Wszystkie z nich są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. 

Domy szkieletowe – w stylu Kanadyjskim

  • kanadyjskim – modne zwłaszcza w Kanadzie i na północy Stanów Zjednoczonych. Szkielet takiego budynku posiada ramowo-słupową konstrukcję, którą montuje się na placu budowy. Ze względu na ekspozycję ram budowli na warunki atmosferyczne, stawianie takiego obiektu zaleca się głównie w okresie letnim – tak jak w przypadku zwykłego domu murowanego.

Domy szkieletowe – w stylu Niemieckim

  • niemieckim – w porównaniu do poprzednich opcji, styl niemiecki charakteryzuje się masywniejszym szkieletem. Podstawę domu stanowi tzw. konstrukcja fachwerkowa, która szczyci się solidnym, niemieckim wykonaniem. Dzięki temu posłuży ona na długie lata użytkowania. Podobnie jak w przypadku domu w stylu skandynawskim, szkielety niemieckich budowli dostarczane są w formie gotowych prefabrykatów. Ściany wykonywane są natomiast najczęściej z drewna o szerokości od 1,5 do 1,6 cm. W tym przypadku izoluje się je również materiałem termoizolacyjnym. Wykorzystywane do usztywnienia budowli tego typu płyty drewniane lub drewnopochodne cieszą się wysoką odpornością na działanie wilgoci. Standardowo w elewacji takiego obiektu stosuje się również tynk, pod którym umieszcza się styropian. Sporadycznie można się spotkać także z elewacją wykonaną z drewnianej okładziny.

Budowa domu szkieletowego – ile to może kosztować?

Cena takiego domu uzależniona jest przede wszystkim od projektu oraz materiałów, które chcemy zastosować przy jego budowie. Szacuje się jednak, że koszty te można zamknąć w kwocie 2000-4000 zł za 1 m2. Podana cena zawiera m.in. wynagordzenia dla pracowników, zakup materiałów oraz pozostałe wydatki związane z etapami budowy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Antoszczyk – Wynajem Dźwigów Zabrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Musisz przeczytać:

Jak ugotować ryż na sypko?

Poznaj najlepszy przepis na przyrządzenie drinka "Krwawa Mary" (Bloody Mary). Zaskocz siebie i znajomych!

Jak zaadresować kopertę ? Jak zrobić to prawidłowo?

Adresowanie koperty - jak to zrobić ? Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zaadresować kopertę, aby wysłać list -...

Kurs na elektryka z uprawnieniami sep do 1kv

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zdobyć uprawnienia SEP do 1 kV Uprawnienia SEP to przepustka do awansu dla osób na...

Sprawdzenie auta przed kupnem – dlaczego warto zlecić je ekspertom?

Kupno nowego samochodu od jakiegoś czasu staje się coraz bardziej ryzykowne. Nieszczerość sprzedawców, ukryte wady i utajona wypadkowość pojazdów to tylko niektóre...

Olaplex – Jak go używać i czym właściwie jest

Poznaj definicję oraz przykłady (nie tylko literackie) kolokwializmów. Sprawdź!