Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie, które bardzo szybko zyskuje na popularności, co jest zasługą jego zalet. Czym jednak są pompy ciepła? Jakie są ich rodzaje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wytwarzają energię cieplną wykorzystując odnawialne źródła energii. Mówiąc prostym językiem pompa ciepła pobiera ciepła z powietrza lub gruntu, a następnie przekazuje je do górnego źródła ciepła, które jest odpowiedzialne za oddawanie ciepła w pomieszczeniu, np. poprzez ogrzewanie podłogowe. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że pompy ciepła mogą funkcjonować zarówno jako samodzielne jednostki, jak i współpracować z istniejącym źródłem ciepła.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła można klasyfikować zarówno ze względu na wykorzystywane źródło energii (grunt, powietrze lub woda), jak i budowę. W tym drugim przypadku wyróżnić można pompy ciepła monoblok oraz split. Pompa ciepła monoblok to urządzenie składające się z jednego modułu. To właśnie w jego wnętrzu umieszczone zostały wszystkie elementy, które są niezbędne dla prawidłowego działania pompy, czyli skraplacz, parownik, sprężarka
oraz zawór rozprężny. Warto również mieć świadomość, że wśród urządzeń typu monoblok wyróżnić można zarówno pompy zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Czym charakteryzuje się pompa ciepła typu split? Otóż, warto podkreślić, że zasada działania jest w tym przypadku taka sama jak w pompach typu monoblok. Pompa ciepła split składa się jednak z dwóch odrębnych urządzeń, czyli wewnętrznego oraz zewnętrznego. W efekcie układ chłodniczy jest podzielony na dwie części, ponieważ skraplacz, który pełni rolę wymiennika ciepła instalowany jest w module zewnętrznym. W urządzeniu wewnętrznym instalowany jest natomiast parownik, sprężarka, a także zawór rozprężny, a całość łączą przewody, w których krąży czynnik chłodniczy.
Co jest istotne przy montażu pompy ciepła?
Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła należy pamiętać o tym, by za montaż odpowiadali doświadczeni specjaliści od pomp ciepła. Zagwarantują oni bowiem nie tylko najwyższą jakość montażu, ale pomogą w doborze urządzenia, którego moc będzie dopasowana do zapotrzebowania na energię danego budynku. Przykładem mogą być specjaliści od pomp ciepła w Słupsku, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, by przeprowadzić montaż pomp ciepła w każdych warunkach. Warto również mieć świadomość, że pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które doskonale sprawdza się we współpracy z fotowoltaiką, co pozwala ograniczyć koszty jej użytkowania. Jest to jednak rozwiązanie przyjazne nie tylko dla portfela, ale również środowiska, ponieważ zarówno ogrzewanie opiera się w tym przypadku na energii odnawialnej. Podsumowując należy stwierdzić, że pompy ciepła to urządzenia grzewcze, których popularność w najbliższych latach z pewnością będzie rosła. Przyczyniają się do tego zarówno rosnące koszty energii, jak i coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa.