HDMI? AUX? Nawet jeśli nie jesteśmy na bieżąco z nowinkami technologicznymi, na pewno spotkaliśmy się z tymi dwoma skrótami. To nic innego, jak technologie poprawiające jakość obrazu (HDMI) oraz dźwięku (AUX). Mogą być przydatne, jeśli zależy nam na zmodyfikowaniu
sprzętu i zwiększeniu jego wydajności. W ten sposób możemy cieszyć się lepszą warstwą wizualną oraz dźwiękową.
Kabel HDMI – co to takiego i do czego służy?
Kabel HDMI pozwala transmitować obraz z jednego urządzenia do drugiego – np. z konsoli PlayStation do telewizora, czy z laptopa do telewizora. Wykorzystuje się go głównie do połączenia telewizora z urządzeniem źródłowym.
Technologia HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface jest już na rynku 20 lat i ciągle się rozwija. Mimo to nie musimy martwić się, że najnowsza wersja kabla nie zadziała z naszym starszym urządzeniem. Zaletą tej technologii jest jej wsteczna kompatybilność. Kable HDMI dzielą się na tak zwane standardy w formacie 1.0, 1.1 itp. Format 1.2 pojawił się trzy lata po wersji 1.0. Z obecnej perspektywy można powiedzieć, że nie pozwalał na przesyłanie zbyt wysokiej jakości obrazu. Plasowała się ona na poziomie 1920×1200 pikseli, a szerokość pasma transmisji wynosiła 165MHz.
Rewolucję wprowadził standard 1.4, a właściwie jego późniejsze ulepszenia: 1.4a i 1.4b. W tym przypadku chodzi o kable HDMI 4k. Rozdzielczość na poziomie 4096×2160 przy 48-bitowej głębi kolorów zdecydowanie poprawiła odbiór transmitowanego obrazu. Ponadto model ten wspierał już technologię 3D.
Następcą standardu 1.4b jest kabel HDMI 2.0, który również obsługuje obraz w 4k. Został wprowadzony w 2013 roku. Stanowi znaczne ulepszenie swojej starszej wersji. Najnowszy format HDMI to 2.1, radzący sobie z rozdzielczością 10k.
Właściwy wybór kabla HDMI zapewni o wiele lepszy odbiór obrazu na docelowym urządzeniu.
Kabel AUX – co to jest i jakie są jego zastosowania?
Tak jak kabel HDMI potrzebny jest do podłączenia zewnętrznego źródła obrazu, tak kabel AUX służy do transmitowania dźwięku z urządzenia zewnętrznego. Jest to analogowe wejście i wyjście audio. Można podłączyć swój smartfon lub tablet do głośnika/wzmacniacza/radia, a także do wbudowanego odtwarzacza w samochodzie.
Kable AUX wykorzystują przeważnie producenci wysokiej jakości sprzętu grającego oraz odtwarzaczy samochodowych.
Technologia AUX jest bardzo intuicyjna. Kabel ten można wykorzystać do urządzenia, które nie posiada wejścia AUX – wystarczy na przykład zwykłe wejście słuchawkowe. Istnieją także cyfrowe wejścia audio – do nich wymagany jest kabel optyczny. Różnią się od AUX tym, że wymagają już specjalnego złącza.
Czy jakość kabli HDMI i AUX jest ważna?
Tak, jakość kabla HDMI i AUX ma duży wpływ na odbiór transmisji obrazu oraz dźwięku. Aby wszystko odbywało się bez najmniejszych zakłóceń, należy pamiętać o kilku rzeczach.
Wybierając kabel HDMI, warto kierować się ku najwyższym standardom technologii. Gwarantuje to możliwość przesyłania obrazu z urządzenia zewnętrznego w wysokiej rozdzielczości, np. w 4k. Trzeba także pamiętać, że standard kabla HDMI powinien być dopasowany do urządzenia z technologią HDMI. Jeśli urządzenie zewnętrzne obsługuje starsze zastosowania HDMI niż sam kabel, można spodziewać się pewnych usterek/zakłóceń – mimo wstecznej kompatybilności kabli. Obraz może mieć zniekształcenia, w skrajnym przypadku może całkowicie zniknąć.
Aby zapewnić jak najlepszą jakość obrazu, należy dopasować standard kabla HDMI ze standardem urządzenia zewnętrznego.
Jeśli chcemy cieszyć się najlepszym dźwiękiem, warto wybrać kabel AUX wykonany z dobrych materiałów. Poleca się te z pozłacanymi stykami wejścia/wyjścia, co poprawia jakość transmisji. Jest również zasada – im krótszy kabel AUX, tym lepiej. Kable AUX nie są uziemione, co sprawia, że są podatne na zakłócenia.